mężczyzna i kobieta rozmawiają w trakcie rozmowy o pracę w dużej korporacji

5 narzędzi do błyskawicznego przygotowania ogłoszenia o pracę

Prowadzisz firmę, jesteś menedżerem, a może po prostu masz na głowie rekrutację. Wiesz, jak ważne jest dobrze napisane ogłoszenie o pracę – to przecież Twoja wizytówka, pierwsze wrażenie, które robisz na potencjalnych kandydatach. Ale czasem brakuje Ci czasu, inspiracji, a może po prostu nie jesteś pewien, jak skutecznie przekazać wszystko, co chcesz powiedzieć. Dlatego przygotowałem dla Ciebie listę 5 narzędzi, które pomogą Ci błyskawicznie przygotować ogłoszenie o pracę. Dzięki nim proces rekrutacji stanie się łatwiejszy, szybszy i bardziej efektywny.

Spis treści

Jobed.ai

Jobed.ai to narzędzie do automatycznego generowania ogłoszeń o pracę. Działa na zasadzie analizy wprowadzonych przez użytkownika danych na temat stanowiska, umiejętności wymaganych od kandydata oraz innych kluczowych informacji. Na podstawie tych danych, narzędzie generuje profesjonalne ogłoszenie o pracę, które jest zoptymalizowane pod kątem przyciągnięcia odpowiednich kandydatów.

Jak działa Jobed.ai?

Nie wiem, czy da się to zrobić prościej. Strona główna wygląda jak wyszukiwarka Google i prosi nas o wprowadzenie nazwy stanowiska. I podobnie jak wspomniana wyszukiwarka, już po wpisaniu kilku znaków otrzymujemy propozycje stanowisk, do których Jobed może przygotować ogłoszenie. Po wciśnięciu przycisku „Build job description” praktycznie natychmiast otrzymujemy gotowe ogłoszenie. Wystarczy je zoptymalizować pod własne potrzeby i gotowe. 

Do testów narzędzia, wprowadziłem nazwę stanowiska GPT Prompt Engineer. Jeśli masz ochotę zapoznać się z całością ogłoszenia, możesz je przeczytać tutaj. Zaskakująca jest obecność potencjalnych pytań na ogłoszenie o pracę. Być może jest to powszechna praktyka na zachodzie, ale nie spotkałem się jeszcze z polskim ogłoszeniem, które zawiera taką informację.

Główne cechy Jobed.ai

Pierwsza wada jaka rzuca się w oko to brak języka polskiego. Próba wpisania „kierownik sklepu”, skończyła się napisaniem dość dziwnego ogłoszenia po angielsku, gdzie „Kierownik sklepu” było nazwą stanowiska, a resztę, Jobed.AI jakby próbował zgadnąć. Nie można jednak nie docenić jak szybko ogłoszenie zostało napisane i jak wiele różnych stanoiwsk Jobed obsługuje.

Więc, jeśli piszesz ogłoszenia anglojęzyczne, lub nie jest dla Ciebie przeszkodą późniejsze wrzucenie ogłoszenia do translatora, możesz spróbować – bez opłat i logowania.

Workable

Następne narzędzie to prosta alternatywa dla Jobed.ai. 

workable

Jak korzystać z Workable?

Korzystanie z Workable jest równie proste co z Jobed.ai, ale tutaj mamy 2 dodatkowe pola, które możemy opcjonalnie uzupełnić: branża oraz ton ogłoszenia. Do testów wygenerowałem ogłoszenie na stanowisko „HR business partner” w branży „Oil & Energy” w formalnym tonie. Zainteresowanych brzmieniem wygenerowanego ogłoszenia zapraszam do kliknięcia tutaj.

Wnioski z korzystania z Workable

Mimo, że możemy wprowadzić do Workable więcej informacji niż do Jobed.ai, to ogłoszenie które wygenerował okazało się być mniej rozbudowane. Ogłoszenie wygenerowane przez Jobed miało aż 6 śródtytułów, podczas gdy Workable wygenerowało ich tylko 2. Czy to wada? Wydaje mi się, że tak, bo łatwiej będzie usunąć nam to co zbędne niż dopisywać sekcje, których brakuje. Wciąż brakuje obsługi języka polskiego.

JDAID

Przy następnym narzędziu, nieco bardziej się napracujemy. Dostaniemy natomiast nieco bardziej spersonalizowane ogłoszenie niż w Jobed i Workable.

Jak używać JDAID?

Oprócz oczywistej nazwy stanowiska, w formularzu od JDAID można również wprowadzić miejsce pracy, nazwę firmy oraz oczekiwana od kandydata ilość lat doświadczenia. Tym razem do testów postanowiłem wygenerować ogłoszenie o pracę na stanowisko specjalisty SEO. Również w języku angielskim. Trzeba jeszcze przejść przez zabezpieczenie reCaptcha. Oprócz ogłoszenia JDAID wygeneruje również post na Linkedin. Obydwa możemy wygodnie skopiować jednym kliknięciem przycisku. Z tak przygotowanym ogłoszeniem możemy przejść do sekcji Enhance, gdzie rozbudujemy nasze ogłoszenie o ton wypowiedzi (profesjonalna, konwersacyjna, lub energiczna), wymagania językowe oraz 3 potencjalne pytania i odpowiedzi. Z tych dwóch ostatnich moim zdaniem nie warto korzystać. JDAID uznał, że moje ogłoszenie wydaje się być inkluzywne i niedyskryminujące o czym poinformował w treści ogłoszenia. W mojej opinii zbędnie – ta informacja mogą się pojawić poza ogłoszeniem. Potencjalne pytania które zada rekruter na spotkaniu wydają się być fajnym pomysłem, ale nie tylko są one mocno generyczne, ale również zaproponowano odpowiedzi na te pytania. Mam tylko 2 lata doświadczenia w rekrutacji, ale nie przyszłoby mi do głowy, aby od razu podsunąć kandydatowi odpowiedzi pod nos. Pod tym linkiem możecie się zapoznać z wygenerowanym i rozszerzonym ogłoszeniem, które wygenerowałem.

Co myślę o JDAID

Jak wspomniałem, miłym zaskoczeniem było przygotowanie od razu postu na LinkedIn. Jeszcze bardziej się zaskoczyłem, gdy po wpisaniu polskiego stanowiska, JDAID napisał ogłoszenie prawie po polsku. Prawie, ponieważ tylko nagłówki ogłoszenia były po angielsku. Post na LinkedIn pozostał po angielsku. Okazało się również, że ogłoszenie od JDAID było najbardziej rozbudowane od dwóch poprzednich, które wymieniłem.

Drażniący jest fakt konieczności klikania w moduł reCaptcha „Nie jestem robotem”. Raz po wygenerowaniu ogłoszeniu i drugi raz po jego rozszerzaniu. Obecne rozwiązania wykrywające boty umożliwiają uniknięcie tego mechanizmu, ale być może kryje się za tym intencja autora, której ja nie znam.

Recrooit Job Description Generator

Tym razem postanowiłem od razu napisać ogłoszenie po polsku. Przekonajmy sobie jaki poradziło sobie następne narzędzie, jakie ma bajery i jaką ma wadę, której nie mają poprzednicy. 

Jak skorzystać z Recrooit Job Description Generator?

Narzędzie w swoim formularzu poprosiło mnie o następujące informacje:
  • Nazwa stanowiska
  • O firmie
  • Słowa kluczowe
  • Dlaczego powinieneś do nas dołączyć (opcjonalnie)
Załóżmy, że poszukuję starszego programisty Python. Wypełniłem formularz po polsku. Niestety narzędzie oczekiwało ode mnie założenia konta i zalogowania. Całe szczęście nie musiałem klikać linku potwierdzającego rejestrację. Gdy już przeszedłem przez ten etap, zobaczyłem ogłoszenie o pracę, którego treść jest tutaj.

Co warto wiedzieć o tym generatorze?

Ten generator zdecydowanie lepiej napisał ogłoszenie po polsku od swojego poprzednika. Widać jednak, że gdzieś nastąpił błąd. Wydaje się, że generator zgubił kawałek tekstu na samym początku i zostawił tylko końcówkę zdania. To samo się wydarzyło po kolejnej próbie napisania ogłoszenia po polsku, nie wystąpiło (chyba) po próbie przygotowania polskiego ogłoszenia. Warto zwrócić uwagę, że ów generator jest częścią oferty platformy Recrooit, które pozwala nie tylko przygotowywać ogłoszenia o pracę, ale również je publikować, zbierać kandydatów, a nawet udostępnia IP. Ma swoje bezpłatne i płatne plany. Jednak nie będę się nimi tutaj zajmował, a po szczegóły zapraszam na stronę główną Recrooit. Niestety generator daje możliwość wygenerowania wyłącznie 3 ofert bezpłatnie na jedno konto.

Hire Hoc Job Description Generator

Podobnie jak generator od Recrooit, ten od firmy Hire Hoc jest częścią większej aplikacji. Tym razem służy ona do automatyzacji procesu rekrutacji. Sam generator już na start oczekuje od nas rejestracji konta. Sprawdźmy, czy warto.

Jak korzystać z generatora od Hire Hoc?

Po uprzednim utworzeniu konta otrzymujemy dostęp do platformy Hire Hoc. Ponownie, trafiamy na formularz z pytaniami i wypełnię go po angielsku – później wyjaśnię dlaczego. Wprowadzamy:
  • Nazwę stanowiska (spróbujemy – Sales manager)
  • Poziom stanowiska, spośród 7 dostępnych. Wybiorę seniora.
  • Kraj – i tu wybiorę Polskę
  • Umiejętności: tutaj nie wprowadzę niczego – dlaczego tak opiszę później.
Po wprowadzeniu formularza platforma przekierowuje nas do pustego dokumentu, a niżej znajdziemy przycisk Generate. Otrzymałem błyskawicznie wygenerowane ogłoszenie… które możecie zobaczyć pod tym linkiem.

Choć aplikacja była w stanie zapytać mnie o kraj i zasugerować w ogłoszeniu, że oczekuje się od kandydata płynnej mowy po polsku, to nie udało mu się napisać ogłoszenia po polsku. Zanim wygenerowałem ogłoszenie, spróbowałem właśnie wprowadzić polską nazwę stanowiska: kierownik sprzedaży.

Wyjaśnię jeszcze, dlaczego nie zdecydowałem się na wprowadzenie do formularza dodatkowych umiejętności. Mianowicie po wprowadzeniu pierwszej… aplikacja się zawieszała. Niezależnie od tego czy pisałem po polsku, czy po angielsku. Najwyraźniej formularz nie przyjmuje umiejętności poza prostymi, jak na przykład „sales”, które jako jedyne udało mi się wprowadzić i nie wymuszać odświeżania strony (a i to nie działo się błyskawicznie jak powinno)

A więc, czy warto wybrać generator od Hire Hoc?

Hire Hoc to platforma, która dostarcza rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które mają na celu ułatwić pracę rekruterom. Oprócz generatora ogłoszeń narzędzie potrafi automatycznie ekstraktować umiejętności kandydatów, zarządzać procesem rekrutacji od początku do końca, generować pytania na rozmowę rekrutacyjną. Dlatego właśnie miałem większe oczekiwania od ich generatora.

Największą wadą jest niska stabilność aplikacji o której wspominałem gdy pisałem o wprowadzaniu umiejętności. Jednak miłym atutem jest to, że mogę utworzyć i zarządzać 20 różnymi ogłoszeniami, a przygotowywać sobie pytania do kandydatów. Więc narzędzie od Hire Hoc broni się we wszystkim, tylko nie w tym co najważniejsze jest dla nas w tym artykule.

Doceniam, że Hire Hoc udostępnia czat z pracownikiem, więc jeśli w tej chwili chcielibyście się coś więcej dowiedzieć, to można łatwo się skontaktować z supportem.

Podobne wpisy