kobieta tworzy prezentację multimedialną

Tome: Twój Partner w opowiadaniu histo… tworzeniu prezentacji wspomagany przez AI

Ludzie są istotami, których głównym zmysłem jest wzrok. Przez wzrok odbieramy największą ilość bodźców. Sprawia to, że w życiu zawodowym wielu ludzi czasami trzeba coś zaprezentować wizualnie. Niektórzy nawet to lubią, ale… często nie mają czasu i chcę skrócić ten proces do minimum. Czy Tome.app okaże się wybawieniem?

Spis treści

Do czego służy narzędzie Tome?

Tome, jak sami twórcy określają, to „pierwszy na świecie format generowania opowieści, który naprawdę wykorzystuje moc sztucznej inteligencji, umożliwiając każdemu opowiadanie porywających historii„. Tome to narzędzie, które łączy płynny, interaktywny płótno z partnerem do opowiadania historii wspomaganym przez AI. Dzięki temu możemy tworzyć i udostępniać zanurzone narracje, które wyglądają świetnie na dowolnym urządzeniu. Tome pozwala generować narracje za jednym kliknięciem. Wystarczy wpisać wiersz poleceń i pozwolić Tome wygenerować prezentację, zarys lub historię dla nas – kompletną z tekstem i obrazami. Tome umożliwia transformację dowolnego dokumentu, takiego jak strategia, brief kreatywny, czy strona internetowa, w prezentację, a nawet podsumowanie długich treści do najważniejszych punktów.

To tyle jeśli chodzi o marketingowy bełkot. Zajrzyjmy do środka.

zrzut ekranu z tome.app
📷 tome.app

Jeśli już kupiliście tę historię o opowiadaniu histori…

mężczyzna uśmiecha się i mruga okiem

To zejdźmy trochę na ziemię. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać Tome zgodnie z komunikacją, jednak szybko się przekonamy, że pod maską mamy narzędzie do tworzenia prezentacji. Sprawdźmy, czy jedno nie wyklucza drugiego i jak działa Tome

Tome w akcji

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy sprzedawcą, stojącym na progu wielkiego wyzwania. Nasza firma właśnie wprowadziła na rynek nowy produkt, a my mamy za zadanie zaprezentować jego niezwykłe zalety klientowi… już jutro! Zostaniemy na nadgodzinach z PowerPointem? A co z naszym prywatnym życiem? Obiecaliśmy rodzinie, że wieczór spędzimy razem, a praca nad prezentacjąmogłaby zająć całą noc. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Twórcy aplikacji Tome uważają, że ich produkt w sam raz nada się do takich sytuacji. Jak to działa?

Zacznijmy od początku

Przyjmijmy, że chcemy zrobić prezentację, która przedstawi nasz produkt – niech to będzie suplement diety. Chcemy przedstawić swoją firmę w superlatywach jako specjalistę branży.

Zabierzmy się do pracy. Możemy skorzystać z jednego z kilku dostępnych szablonów, ale na potrzebę tego wpisu blogowego spróbujmy stworzyć coś od zera. Klikam New Tome.

pusty ekran tome

Dodajmy tytuł i napiszmy co chcemy osiągnąć

Nadajmy naszej prezentacji szybki tytuł „Naturalny suplement diety dla aktywnych”. Zależy mi na czasie, więc chcę, aby Tome zrobił jak najwięcej za mnie. Każmy mu zrobić szybką prezentację. Wybieram „Create presentation about…” i piszę „naturalny suplement diety”. Dostałem szybki konspekt prezentacji:

zrzut ekranu tome
zrzut ekranu tome
  • Tytuł: Naturalny suplement diety: Siła natury dla Twojego zdrowia.
    • Naturalne suplementy diety – co to takiego?
    • Dlaczego warto stosować naturalne suplementy diety?
    • Jakie naturalne suplementy diety warto stosować?
    • Naturalne suplementy diety a zdrowie
    • Naturalne suplementy diety a dieta
    • Podsumowanie – naturalne suplementy diety jako element zdrowego stylu życia
Dostałem konspekt równie ogólny jak prompt, który napisałem. Gdybym zadał sobie trochę trudu i rozbudował prompt pisząc „prezentacja produktu suplementu diety, który pomaga utrzymać zdrowie wątroby” z pewnością dostałbym lepszy konspekt. Ale spróbujmy działać z tym, co mamy. Klikam Continue.

I to... już?

W zasadzie to nasza prezentacja jest już gotowa do prezentacji. Tome utworzył wszystkie slajdy zgodnie z konspektem, napisał treść do slajdów oraz wygenerował obrazy. Robota skończona.

gotowa prezentacja

No ale wykorzystajmy nadwyżkę czasu, która nam została po tak ekspresowym stworzeniu prezentacji. Przydałoby się dodać jej chociaż trochę indywidualizmu. Cała magia kryje się pod przyciskiem na dole i to tam mogę dodawać kolejne elementy.

Dodajmy trochę bajerów

Załóżmy, że chcę, aby moja prezentacja mogła być ponownie uruchomiona przez klienta. Dodajmy więc naszą narrację, aby po samodzielnym odtworzeniu prezentacji (o czym później) nasz klient wciąż miał chociaż namiastkę naszej aparycji. Klikam Record narration, a aplikacja prosi o zgodę na wykorzystanie mikrofonu i kamery. Wystarczy ładnie się uśmiechnąć i powiedzieć to co chcemy powiedzieć w danym zlajdzie.

nagrywanie narracji
slajd zamykający z podziękowaniem

Przydałoby się dodać jeszcze slajd końcowy. Klikam sobie dolny panel do promptu, wybieram Create page about… i wpisuję „Dziękujemy za obejrzenie prezentacji”. Naszym oczom ukazuje się gotowy slajd z nagłówkiem, akapitem i cieszącym oko obrazkiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by elementy wymieniać na dowolne obrazki z naszego komputera.

Czerń i biel są uniwersalne, ale potrzebujemy przybliżyć wygląd prezentacji do naszej firmy. Kliknijmy więc przycisk z prawej strony i zmieńmy tło oraz czcionki. Nikt nie powiedział, że slajd musi składać się tylko z tekstów i obrazków, więc dodajmy… aktywną stronę internetową. A co! Slajd nie musi mieć wymiarów o proporcjach ekranu, więc mamy miejsce na wszystko.

Teraz mogę kliknąć ikonkę odtwarzania (w prawym górnym rogu), by wyświetlić moją prezentację.

Jakie jeszcze funkcje ma Tome?

Zrobiliśmy właśnie prezentację kilkoma kliknięciami i nawet pozwoliliśmy sobie na trochę indywidualnej kreacji. Czy to wszystkie możliwości Tome? Zobaczmy.

Transformacja dowolnego dokumentu w prezentację:

Tome potrafi przekształcić dowolny dokument, tak jak strategię, brief kreatywny, czy stronę internetową, w prezentację. Na szybko przygotowałem przykładowy dokument w formacie .docx. Jeśli jesteście ciekawi, to możecie go tutaj przeczytać.

Dostałem szybko wygenerowane slajdy z treścią. Mogę je teraz uzupełniać o obrazki. Dzięki tej funkcji nie muszę za każdym razem liczyć na generowanie przez Tome treści, a mogę mu przesłać dokładnie to, co chcę mieć w niej napisane.

Osobiście spodobało mi się, że Tome ma zaimplementowany generator kodu QR do udostępnienia prezentacji.

zrzut ekranu prezentacji

Integracje Tome.app

Tome.app może połączyć się z zewnętrznymi narzędziami, by Twoje prezentacje były jeszcze bardziej atrakcyjne. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

YouTube

Tome umożliwia dodanie na stronę filmów z YouTube. To oznacza, że możemy wzbogacić naszą narrację o multimedia, co z pewnością przyciągnie uwagę odbiorców.

Twitter

Tome pozwala na osadzenie Tweetów w naszej historii. To pozwala na dodanie kontekstu społecznościowego do naszej narracji.

Sheets-iconCreated with Sketch.

Google Sheets

Tome pozwala na osadzenie na stronie arkuszy Google Sheets. To pozwala na prezentację naszych danych i analiz bezpośrednio w naszej narracji.

Figma.logoCreated using Figma

Figma

Tome pozwala na osadzanie na stronie żywych prototypów Figma. To oznacza, że możemy pokazać nasze projekty bezpośrednio w naszej narracji, co ułatwia prezentację naszych pomysłów.

I inne:

Spline: Dzięki integracji z Spline, Tome pozwala na dodanie na stronę żywych, interaktywnych modeli 3D. To pozwala na prezentację naszych projektów w trzech wymiarach, co dodaje głębi naszej opowieści.

Miro: Tome pozwala na osadzenie na stronie żywych tablic Miro. To oznacza, że możemy pokazać nasze procesy myślowe i pomysły bezpośrednio w naszej narracji.

Framer: Tome pozwala na osadzenie na stronie żywych prototypów Framer i interakcję z nimi na żywo. To pozwala na prezentację naszych interaktywnych projektów bezpośrednio w naszej narracji.

Typeform: Tome pozwala na osadzenie na stronie żywych ankiet Typeform. To pozwala na zbieranie opinii i informacji zwrotnych bezpośrednio w naszej narracji.

Mode: Tome pozwala na dodanie na stronie żywych paneli Mode. To pozwala na prezentację naszych danych i analiz bezpośrednio w naszej narracji.

Zalety i wady Tome

Zobaczmy za co można Tome pochwalić i jakie ma wady.

Zalety

Wady

O właśnie. A skoro jesteśmy przy płaceniu.

Ile kosztuje Tome.app?

Jeśli chcecie sprawdzić, czy Tome jest dla Was, oczywiście możecie to zrobić bezpłatnie. Poniżej opisuję szczegóły, aktualne na czas publikacji tego wpisu, czyli lipiec 2023.

Darmowy plan Tome.app umożliwia nielimitowane korzystanie osobom indywidualnym. Możecie stworzyć tyle projektów, ile chcecie. Ograniczenia pojawiają się, gdy więcej niż jedna osoba chce tworzyć przy pomocy Tome. Po zarejestrowaniu otrzymujesz 500 kredytów AI. Tokeny przydadzą się do generowania treści i obrazów.

Plan Pro: Kosztuje 8 dolarów na osobę miesięcznie jeśli płacisz rocznie, lub 10 dolarów, jeśli płacisz miesięcznie. Oferuje nieograniczone tworzenie Tome dla pojedynczych użytkowników i dla przestrzeni roboczych. Dodatkowo, dostajesz nieograniczone kredyty AI, możliwość eksportu do PDF, wyłączenie branding’u Tome, niestandardowe logo i priorytetowe wsparcie.

Plan Enterprise: Jest to plan dla organizacji, które potrzebują zaawansowanych kontroli. Musisz skontaktować się z Tome, aby uzyskać informacje o cenach. Oferuje wszystko, co oferuje plan Pro, plus niestandardowe integracje, ustawienia szablonów, nadchodzące funkcje, takie jak zaawansowane analityki, jednolite logowanie i wiele innych.

Szczegóły i aktualny cennik znajdziecie… ku zaskoczeniu wszystkich – w cenniku Tome.app.

Aktualizacja cennika

Ceny za usługę Tome.app zmieniły się. Oczywiście nie potaniały, a podrożały. W dniu tej aktualizacji (czerwiec 2024) wciąż mamy dostęp do bezpłatnego planu, jednak nie oferuje on już tokenów do AI. Jeśli nie chcemy płacić za plan, musimy wszystko ustawiać ręcznie.

Plan Pro kosztuje teraz 20$ miesięcznie, lub 16$ miesięcznie, jeśli zapłacimy z góry za cały rok. Do tego oczywiście musimy doliczyć podatek. Dostaliśmy tutaj już dostęp do analityki zaangażowania, możemy stosować własny branding, korzystać z szablonów oraz jak dotychczas – eksportować prezentację do pliku PDF.

Cennik tome.app - czerwiec 2024 Źródło: https://tome.app/pricing

Dla kogo jest Tome.app?

Tome może być szczególnie przydatne dla osób, które często tworzą prezentacje, raporty czy inne dokumenty, które wymagają jasnej i przekonującej narracji. Dzięki sztucznej inteligencji i różnym funkcjom, takim jak generowanie narracji, transformacja dokumentów w prezentacje czy integracje z innymi narzędziami, Tome może znacznie ułatwić i przyspieszyć ten proces. Może to być szczególnie przydatne dla osób pracujących w marketingu, sprzedaży, edukacji czy mediach. Za najważniejszą cechę przemawiającą za Tome jest szybkość przygotowania materiału.

Komu Tome się nie przyda?

Jeżeli możesz pozwolić sobie na inwestycję swojego czasu w przygotowanie przemyślanego i indywidualnego projektu, to Tome może Cię ograniczać. Nawet płatne wersje są pozbawione możliwości tworzenia rozbudowanych wykresów, czy wizualizacji. Bez wydania 8$, czyli około 38 zł z podatkiem, nie zdobędziesz prezentacji w formie pliku. Jeśli potrzebujesz swojej prezentacji w formacie Office, czyli ppt, lub pptx, to na chwilę obecnej nie ma takiej możliwości, no chyba że przekonwertujesz z PDF.

Jeśli jesteś po drugiej stronie stołu na rozmowie rekrutacyjnej i potrzebujesz narzędzia do wygenerowania ogłoszenia, być może przyda Ci się narzędzie do generowania ogłoszenia o pracę.

Jakie alternatywy dla Tome.app?

Hej, ale na pewno Tome nie jest jedyną taką opcją dostępną w internecie. Jakie jeszcze mamy możliwości?

MagicSlides

MagicSlides to narzędzie do tworzenia prezentacji, które automatycznie generuje slajdy na podstawie wprowadzonego tekstu. Jest to idealne dla osób, które chcą szybko i łatwo stworzyć profesjonalnie wyglądającą prezentację.

zrzut ekranu

Decktopus AI

Decktopus AI to narzędzie do tworzenia prezentacji, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do automatycznego generowania slajdów na podstawie wprowadzonego tekstu. Użytkownicy mogą dostosować wygląd i układ slajdów, a także dodać własne obrazy i multimedia.

zrzut ekranu decktopus ai

Decktopus AI

Beautiful.ai to narzędzie do tworzenia prezentacji, które za pomocą sztucznej inteligencji automatycznie dostosowuje slajdy do Twojej treści, oszczędzając Ci czas i gwarantując doskonały design.

zrzut ekranu beautiful ai

Podobne wpisy