Jak możesz stworzyć utwór muzyczny z wokalem dzięki suno.ai?
Dla tych, co tęsknią za „prawdziwą muzyką” i wzdrygają się na myśl o komputerowych kompozycjach, syntetycznych wokalach i przekompresowanym brzmieniu mam… kiepskie wieści. Suno AI idzie o krok dalej, udowadniając, że do stworzenia technicznie poprawnego utworu muzycznego, z wokalem i wszystkim co trzeba, wystarczy kilka kliknięć i podstawowa znajomość angielskiego (a i bez tego się obejdzie). I to za darmo! Zapraszam do odkrycia, jak Suno AI może zmienić twoje postrzeganie muzyki tworzonej z pomocą AI.
Spis treści
Co to jest Suno.ai
Skoro zaczęliście czytać ten tekst, to zapewne już wiecie do czego służy omawiane dzisiaj narzędzie, ale SEO-zboczenie wymaga ode mnie odpowiedzi na to pytanie.
Suno.ai to (a jakże) narzędzie do tworzenia muzyki we współpracy ze sztuczną inteligencją. Nazwijmy ten mechanizm text-to-music, czyli napisz prompt, a ja Ci utworzę piosenkę. Tak, to takie proste.
Jak to działa?
Suno.ai opiera się na zaawansowanych modelach AI, Bark i Chirp, które są sercem systemu przekształcania tekstu w muzykę. Model Bark specjalizuje się w tworzeniu wokalnych melodii, nadając tekstom głębię emocjonalną, natomiast Chirp odpowiada za nieliryczne, instrumentalne elementy utworu. Współpracując razem, te modele pozwalają na generowanie spójnych i wyrafinowanych kompozycji muzycznych, które oddają określone opisy i emocje zawarte w tekście. Wykorzystując sieci neuronowe, Suno.ai analizuje semantykę i kontekst słów, by stworzyć utwory, które odpowiadają nastrój, gatunek, tempo i instrumentację sugerowaną przez użytkownika.
Czy Suno.ai jest darmowe?
Jak już wcześniej obiecałem, w momencie pisania tego wpisu Suno.ai oferuje darmowy plan w ramach którego otrzymujemy 50 tokenów dziennie, co ma wystarczyć aż na 10 piosenek! To całkiem sporo jak na tak uczciwą cenę. Plan darmowy jednak nie udziela nam komercyjnej licencji, więc wygenerowanej muzyki nie możemy używać w celach zarobkowych. Możemy tworzyć jednocześnie 2 utwory i mamy najniższy priorytet w kolejce, co przełoży się na dłuższy czas oczekiwania. Prawdopodobnie odczujemy to, gdy w tym samym momencie dużo osób będzie chciało generować piosenki. Powyższe ceny obowiązują w wypadku zakupu z góry dostępu na cały rok. W wypadku opłaty miesięcznej jest drożej – kolejno 10$ i 30$.
Suno.ai oferuje również płatne pakiety, które umożliwiają nam już zarabianie pieniędzy na utworach. Wybierając pakiet Pro za 8 dolarów miesięcznie, zyskujemy 2,500 kredytów na miesiąc, co przekłada się na możliwość stworzenia aż 500 piosenek. Pakiet Premier, kosztujący 24 dolary miesięcznie, oferuje już 10,000 kredytów co miesiąc, umożliwiając generowanie do 2,000 utworów. Oba plany płatne zawierają ogólne warunki komercyjne, opcję dokupienia kredytów i priorytetową kolejkę generowania.
Pamiętaj
Do cen podawanych przez Suno.ai należy doliczyć europejski VAT.
Jak korzystać z suno.ai?
Gdy już przejdziemy do strony suno.ai, w prawym górnym rogu znajdziemy przycisk „Make a song”. No to zaczynamy!
Aby korzystać z suno.ai należy się zalogować. Wybieramy Sign Up w lewym dolnym rogu. Mamy do wyboru logowanie z pomocą jednej z wybranych platform:
- Konto Google
- Konto Microsoft
- Konto Discord
Jak brzmią utwory wygenerowane przez Suno.ai?
Przejdźmy do panelu „Create”. Widzimy pole na wpisanie promptu.
Spróbujmy dwóch różnych promptów:
Nordic dark folk viking war music for gym.
make an classic 2000 abstract hip-hop song with rap about the color of the water
W zależności od Waszego poczucia estetyki muzycznej możecie być rozczarowani. Jednak biorąc pod uwagę, że te utwory są technicznie prawidłowe i ile włożyłem wysiłku by to stworzyć – myślę, że jest za co narzędzie pochwalić.
Custom mode - własny tekst i określony styl piosenki
Custom mode w Suno.ai to funkcja, która pozwala na personalizację twojego utworu muzycznego. Możesz samodzielnie wprowadzić tekst piosenki, wykorzystując do tego chociażby ChatGPT, który pomoże ci sformułować słowa w zgodzie z twoją wizją. Dodatkowo, masz możliwość określenia stylu muzycznego, który najlepiej pasuje do twojego tekstu, czy to będzie energetyczny pop, melancholijny blues czy też pulsujący elektronik. Możesz też nadać swojej piosence własny, unikalny tytuł, który odda jej charakter i przyciągnie uwagę słuchaczy.
Użyj meta-tagów, by zrobić więcej
Na stronie Suno AI znajdują się informacje o metatagach, które służą do kierowania strukturą utworu muzycznego. Używając metatagów takich jak [Verse]
i [Chorus]
, można zdefiniować podstawową formę utworu, a dodając do nich określenia emocjonalne takie jak [emotional]
czy [Happy]
, wpływa się na ton i nastrój. Istnieje możliwość kontynuowania utworu w nowym klipie, zachowując płynność liryków. Użytkownik może eksperymentować z metatagami takimi jak [Intro]
, [Hook]
, czy [Break]
, aby dodać różnorodności kompozycji. Wprowadzenie metatagów, takich jak [Pre-Chorus]
czy [Bridge]
, może zwiększyć napięcie i zainteresowanie przed kolejnymi sekcjami utworu. Więcej informacji o metatagach i ich zastosowaniu znajduje się bezpośrednio na stronie Suno AI poświęconej metatagom.
Jakie style muzyki stworzy suno.ai?
Suno AI umożliwia eksperymentowanie z różnorodnymi mieszankami gatunków muzycznych, oferując użytkownikom możliwość tworzenia unikalnych kompozycji. Możemy wygenerować fascynujące połączenia, takie jak jazz z elektroniką, rock z elementami klasycznymi, czy hip-hop z akustycznym folklorem, otwierając nowe horyzonty w kreacji muzycznej. Dla tych, którzy poszukują inspiracji i chcą odkryć pełen zakres dostępnych stylów, Suno AI zaprasza na swoją stronę, gdzie znajduje się kompletna lista obsługiwanych gatunków muzycznych.
Suno.ai tworzy również piosenki po polsku
Suno.ai, dzięki modelom Bark i Chirp przystosowanym również do języka polskiego, umożliwia tworzenie piosenek w naszym rodzimym języku. Wystarczy odpowiednio przygotować prompt, by modele te mogły zinterpretować i przekształcić tekst w pełnowartościową kompozycję muzyczną, uwzględniając specyfikę polskich słów, fraz i emocji, co otwiera przed twórcami nowe możliwości w eksplorowaniu rodzimej sceny muzycznej. Możecie zapoznać się z pełną listą obsługiwanych języków.
Jak stworzyć utwór dłuższy niż 30 sekund?
Przy pierwszych próbach zabawy z suno.ai zauważycie, że to co tworzy narzędzie to w zasadzie fragmenty utworów, które są krótsze niż 40 sekund. Jak więc zrobić dłuższy utwór? Wykorzystaj funkcję kontynuacji. Pozwala ona na rozszerzenie piosenki od aktualnej części do kolejnej, np. z części 1 do 2 lub z części 2 do 3. Funkcja kontynuacji jest dostępna we wszystkich planach Suno: Darmowym, Pro i Premier. W Discordzie użyj komendy: @Continue.
Nowa funkcja - Audio input
12 lipca Suno ogłosiło wprowadzenie nowej funkcji – Audio Input. Ta innowacyjna opcja umożliwia użytkownikom tworzenie piosenek z dowolnych dźwięków poprzez przesyłanie lub nagrywanie własnego materiału audio. Funkcja jest dostępna dla subskrybentów planów Pro i Premier, pozwalając im na przekształcanie codziennych dźwięków w pełnoprawne utwory muzyczne. Użytkownicy mogą przesyłać klipy audio lub wideo o długości od 6 do 60 sekund, a następnie rozszerzać je, wybierając gatunek muzyczny i dodając własne teksty. Suno zapewnia, że funkcja ta respektuje prawa autorskie, blokując przesyłanie chronionych utworów, a wszystkie wejścia z wokalami pozostają prywatne i niewyszukiwalne. Ta nowa funkcja otwiera szerokie możliwości kreatywne dla użytkowników Suno, umożliwiając im tworzenie unikalnych kompozycji inspirowanych dźwiękami z ich otoczenia.