Gemini AI pomoże developerom w szybkim debugowaniu stron
Sztuczna inteligencja znajduje coraz więcej zastosowań – nie zawsze trafionych, ale w przypadku nowego pomysłu od Google wygląda to całkiem obiecująco. Wprowadzona niedawno funkcja Gemini AI w narzędziach developerskich Chrome może znacząco ułatwić debugowanie stron. Developerzy mogą teraz szybciej identyfikować i rozwiązywać problemy dzięki AI. W tym artykule dowiesz się, jak włączyć tę funkcję i jakie korzyści z niej płyną.
Spis treści
Gemini AI w Chrome: Nowa funkcja, która usprawnia debugowanie stron
Google wprowadziło funkcję o nazwie „Understand console messages with AI” w narzędziach developerskich Chrome, która ma pomóc developerom w szybszym i łatwiejszym rozwiązywaniu problemów z kodem. Gemini AI analizuje błędy i ostrzeżenia pojawiające się w konsoli, a następnie tłumaczy je na prostszy, bardziej zrozumiały język. Dzięki temu programiści mogą szybciej zidentyfikować przyczyny problemów i znaleźć odpowiednie rozwiązania. To narzędzie może zaoszczędzić wiele godzin spędzonych na manualnym debugowaniu, poprawiając efektywność pracy.
Jakie warunki muszą być spełnione, aby skorzystać z Understand console messages with AI
- Po pierwsze, musisz być zlokalizowany w jednym z krajów, dla której opcja jest dostępna – Polska do nich należy.
- Mieć co najmniej 18 lat
- Musisz być zalogowany w przeglądarce Google Chrome do swojego konta Google z włączoną synchronizacją.
- Mieć przeglądarkę Google Chrome w wersji co najmniej
125128.
Wyjaśnienie
Dokumentacja Google komunikuje, że funkcja jest dostępna w wersjach Chrome 125 i nowszych. Jest to nieprawda - a przynajmniej w pewnym stopniu. Funkcja stała się dla mnie widoczna dopiero po aktualizacji przeglądarki do wersji 128. Nie wspomina również o konieczności synchronizacji konta.
Jak włączyć Gemini AI w DevTools - krok po kroku
Zacznijmy od samego początku.
Upewnij się, że masz właściwą wersję przeglądarki
Jak wspomniałem wcześniej, do uruchomienia przeglądarki potrzebujesz Google Chrome w wersji co najmniej 128. Aby sprawdzić jaką masz wersję i od razu zaktualizować przeglądarkę:
- Kliknij wielokropek w prawym górnym rogu przeglądarki
- Przejdź do Pomoc
- Kliknij Google Chrome – informacje.
- Jeśli widzisz wersję starszą niż 128, aktualizacja powinna nastąpić automatycznie.
- Gdy aktualizacja się zakończy, uruchom ponownie przeglądarkę
Upewnij się, że ustawienia DevTools są prawidłowe.
Uruchom DevTools – klikając na klawiaturze F12, lub klikając prawym przyciskiem myszy > Zbadaj. W Devtools kliknij ikonkę kółka zębatego, by przejść do ustawień. Jeśli DevTools komunikuje się z Tobą w języku angielskim – niech tak zostanie. Jeśli jednak jest w innym języku – przestaw na język angielski. W sekcji Preferencje, w części Wygląd Ustaw język na English (US) – English (US).
Pozostając w Preferencjach, przewiń na sam dół. Znajdziesz tam sekcję Sync. Jeśli nie jesteś w niej zalogowany – zaloguj się i włącz opcję Enable setting sync.
Jeśli wszystko zrobiłeś prawidłowo to w pozostając w sekcji Preferences przewiń do Console. Tam powinieneś znaleźć opcję „Understand console messages with AI„. Jeśli jest włączona – jesteś gotowy.
Uzyskaj wyjaśnienia komunikatów konsoli
- Możesz skorzystać z przygotowanej strony demo.
- W DevTools przejdź do zakładki Console.
- Na stronie demo kliknij obecne tam pole tekstowe. Zobaczysz napis: TypeError: Failed to fetch
- W tym samym czasie w konsoli zobaczysz logi z błędami.
- Gdy najedziesz kursorem na rekord z błędem, zobaczysz ikonkę z żarówką.
- Gdy klikniesz ją po raz pierwszy, zobaczysz komunikat o polityce prywatności, który będziesz musiał zaakceptować.
- Po zaakceptowaniu, będziesz już widział wyjaśnienia błędu prosto od Gemini AI.
Gratulacje! Masz już sztuczną inteligencję bezpośrednio w DevTools!
Przyszłość Gemini AI w DevTools: Jakie są możliwe kierunki rozwoju?
Potencjał rozbudowy Gemini AI w DevTools jest ogromny. Można by dodać funkcje przewidywania problemów w kodzie na podstawie wzorców znanych błędów, jeszcze przed ich pojawieniem się. Innym kierunkiem mogłaby być personalizacja sugestii dla programistów, oparta na ich historii kodowania czy preferencjach. Możliwość interaktywnego debugowania w czasie rzeczywistym z wyjaśnieniami krok po kroku lub automatyczne tworzenie bardziej szczegółowych raportów o błędach również zwiększyłoby efektywność pracy. AI mogłoby też uczyć się z projektów dewelopera i proponować optymalizacje kodu.
Trzymam kciuki, że świetna alternatywa dla Chrome – Brave również wdroży podobne rozwiązanie. Póki co, Chatbot od Brave – Leo jest daleko za konkurencją.